Růžena Nováková-Opočenská

Moja práca mapuje život a osudy mojej prababičky.
Pochádzala z malej dedinky Velim pri Kolíne kde vyrastala v bohatšej statkárskej rodine.
Žila pomerne normálnym životom na tu dobu, až kým nenastal zásadný zlom v jej živote.
Tým bolo jej rozhodnutie vydať sa na vysokú školu do prahy. Nezvyčajné však bolo to že sa rozhodla pre štúdium teológie, 
čo bolo pre ženu začiatkom 20. storočia niečo úplne netradičné.

Prababička sa na teológiu naozaj dostala a začala pilne študovať, ako sama hovorievala.
Tu po pár rokoch stretáva pradedka Bohumíra, kvôli ktorému sa vzdala štipendia v škótsku
a s ktorým aj napriek všetkým problémom, zostala do konca života.


Takto sa teda jej život splieta s rodinou Opočenských. Už niekolko generácii má tradíciu vo farskom živote. Napríklad otec Bohumíra, Oskar Opočenský prijímal Masaryka do evanjelickej cirkvi. Tradícia pokračuje dodnes, no nie v pôvodnej dedinke Klášter nad Dedinou , kde sa odohráva skoro celý život prababičky Růženy.
Tá po príchode do dedinky začína s postupnou obnovou fary, jej zveľaďovaním, dokonca kázaním v kostole a výučbou náboženstva v školách. Učeniu náboženstva venovala veľa úsilia, lásky a prejazdených kilometrov na bicykli.
Zvlášť dôležitú úlohu zohrávala Růžena vo farskom zbore počas 2. Svetovej vojny kedy sa jej manžel dostal do koncentračného tábora kvôli odboju a celý zbor bola nútená viesť.
Manžela dokonca zachránila pred popravou a zariadila aby ho previezli na bezpečnejšie miesto. Pôsobil ako zdravotník v Dachau, kde spisoval rôzne dokumenty a zdravotné záznamy. Tieto sa stali po vojne dôležitým vodítkom pri vykreslení situácie a udalostí z obdobia väznenia židov a iných.
Po návrate z koncentračného tábora naňho doma čakala manželka už s podrastenými dvoma deťmi – mojou babičkou  Miriam a Milanom.
Mamin strýko Milan študoval na rovnakej fakulte ako moja prababička. Stal sa farárom  a dôležitým článkom vo vedení evanjelickej cirkvi. Pôsobil roky v Ženeve a po návrate do prahy aj ako profesor. Aj vďaka nemu môžeme lepšie nahliadnuť do života prababičky, kedže sa zaslúžil o spísanie jej posledných spomienok.

stáž ateliér textilnej tvorby UMPRUM (2017)

Photo: Peter Fabo

Back to Top